Τρίτη 13 Ιουνίου 2017

Πρωτάθλημα 2017 ...όπως το '99

Οι “πράσινοι” συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει στο ΟΑΚΑ, καθώς κατάφεραν να πάρουν εντυπωσιακή νίκη στο ΣΕΦ, κόντρα στον Ολυμπιακό, με σκορ 51-66. Ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα έμοιαζε λίγο μουδιασμένος, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά με σκορ 11-3. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν αμέσως και με την επιτυχημένη συνταγή του Πασκουάλ στην άμυνα με τρεις ψηλούς κατάφεραν να εγκλωβίσουν τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε παράλληλα την ατυχία να φορτωθεί ο Μιλουτίνοφ από νωρίς με φάουλ, με τον παίκτη των “ερυθρολεύκων” να είναι εξαιρετικός σε όλους τους αγώνες στην σειρά των τελικών.
Για τον Παναθηναϊκό όλη ομάδα αγωνιζόταν με αρχή και τέλος, ωστόσο αν θα έπρεπε να ξεχωρίσουν κάποιοι, θα ήταν οι Καλάθης (12π, 2τρ) και Ρίβερς (13π, 3τρπ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σίγκλετον ο οποίος ήταν ο “άρχοντας” της άμυνας του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας 2 πόντους και 8 ριμπάουντ.. Για τους γηπεδούχους που γενικά κινήθηκαν σε ρηχά νερά, αυτός που ξεχώρισε επιθετικά ήταν ο Παπανικολάου, ο οποίος ολοκλήρωσε την βραδιά με 7 πόντους, 1τρίποντο και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα:
Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 3 λεπτά και μετά από τρίποντο του Παπανικολάου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-3. Οι “ερυθρόλευκοι” μετά από τρίποντο του Μάτζαρη αύξησαν την διαφορά στο +8, κάνοντας το σκορ 11-3. Οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν με ένα σερί 7-0 και με τρίποντο του Ρίβερς μείωσαν στον ένα πόντο (11-10), ενώ το σκορ της περιόδου ήταν το 17-14. Ο Παναθηναϊκός με κάρφωμα του Γκιστ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (19-19). Οι φιλοξενούμενοι με 4 σερί πόντους του Νικ Καλάθη, πήραν προβάδισμα με +4 (21-25). Ο Φώτσης 3’ 25” πριν την λήξη της περιόδου, με τρίποντο έδωσε διαφορά 7 πόντων στον Παναθηναϊκό, καθώς έκανε το σκορ 23-30, ενώ με νέο τρίποντο του Ρίβερς 1’ 35” πριν την λήξη του ημιχρόνου, οι “πράσινοι” αύξησαν την διαφορά στο +11, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να είναι το 27-36.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρώτοι πόντοι μπήκαν 2 λεπτά περίπου μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Καλάθι να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 27-39, ενώ με 5 συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός αύξησε στο +17 την διαφορά, ενώ με νέο τρίποντο, με τον Γκάμπριελ αυτή την φορά, να φτάνει για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους. Ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά από 6 λεπτά περίπου να βρει σκορ με τον Μιλουτίνοφ, κάνοντας το 29-48, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 37-57. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, με δύο σερί τρίποντα του Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός έριξε την διαφορά στους 14 πόντους, ενώ με τρίποντο του Σπανούλη, η διαφορά έπεσε στους 11 (48-59). Τα πράγματα όμως στο 1’ 54’’ πριν άσχημοι τροπή, καθώς οι οπαδοί του Ολυμπιακού μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί. Το παιχνίδι ωστόσο ξεκίνησε και πάλι με τους παίκτες να παίζουν σαν σε προπόνηση, με το τελικό σκορ να είναι το 51-66.
Τα δεκάλεπτα:
17-14, 27-36, 37-57, 51-66
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6(9ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/14 σουτ), Παπανικολάου 7 (1τρ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (2/10 σουτ, 4ασ.), Γκριν 4 (2/8 σουτ), Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3(1), Αγραβάνης 10 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2 (1/7 σουτ, 8ριμπ.), Τζέιμς 11 (1τρ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3(1), Ρίβερς 13(3), Φώτσης 3(1), Παππάς 10(2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12(2).