Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016

Μπο(υ)ρούσε και την κέρδισε!

Ο Παναθηναϊκός αν και φαινόταν πως θα φτάσει εύκολα στη νίκη, στο δεύτερο ημίχρονο τα βρήκε «σκούρα» αλλά τελικά δεν το πλήρωσε, επικρατώντας της Νταρουσάφακα με 86-80 και πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, μετά από εννέα αγωνιστικές.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Στο 5ο λεπτό με καλάθι του Σίνγκλετον, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 12-7 ενώ η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και στο 8’ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στο +9(21-12) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, καθώς η Νταρουσάφακα τα είχε βρει «σκούρα» με την πίεση της ελληνικής ομάδας. Ο Τσάβι Πασκουάλ, βρήκε ευκαιρία να ρίξει στο παρκέ τόσο τον Μάικ Τζέιμς όσο και τον Κένι Γκάμπριελ, που δεν άργησαν μάλιστα να βρουν και τον δρόμο προς το καλάθι. Στο 17’ ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει ξανά την διαφορά στο +10 (41-31), με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να βρίσκει όμως λύσεις με τον Κλάιμπερν. Αυτό όμως δεν την βοήθησε να μειώσει και ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 46-34.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο και η Νταρουσάφακα με ένα σερί επτά αναπάντητων πόντων, κατάφερε στο 23’ να μειώσει σε 46-41 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης και δεν έχασε το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσε και να «ανοίξει» πάλι την διαφορά. Στο 26’ με τρίποντο του Ρίβερς οι «πράσινοι» έκαναν το 56-48 αλλά η τουρκική ομάδα με νέο σερί μείωσε και πάλι σε 58-56 στο 28’, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +4 (64-60).

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» φάνηκε να μπαίνουν στο ματς πιο αποφασισμένοι και στο 32’ προηγήθηκαν με 71-62. Η Νταρουσάφακα όμως δεν το έβαλε «κάτω» και με τους Αντερσον και Κλάιμπερν να την οδηγούν επιθετικά, στο 36’ είχαν και πάλι μειώσει σε 76-73, ενώ με καλάθι του δεύτερου, η τουρκική ομάδα πέρασε μπροστά με 76-77. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε άμεσα και με τους Καλάθη και Σίνγκλετον να σκοράρουν, στο 39’ είχε πάρει ξανά το προβάδισμα με 80-77. Με καθοριστικό καλάθι του Γιάννη Μπουρούση, οι «πράσινοι» στα 11’’ για το τέλος έκαναν το 82-78. Ο Ουαναμέικερ ευστόχησε για το 82-80, ο Μπουρούσης με 2/2 βολές έκανε 84-80, με το Νίκο Παππά να διαμορφώνει το τελικό 86-80, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην πέμπτη νίκη του στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (1), Νίκολς 7 (1), Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 7 (3ασ), Φώτσης 3 (1), Παππάς 12 (2), Φελντέιν, Γκάμπριελ 2 (2ρ, 1ασ), Μπουρούσης 18 (5ρ), Καλάθης 11 (1τρ, 5ασ)

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8 (1τρ, 7ας), Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουαναμέικερ 19 (1), Κλάιμπερν 26 (9ρ), Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Αντερσον 16 (3τρ, 7ρ), Σλότερ, Μπέρτανς 4.