Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Για 30 λεπτά λοιπόν ο Παναθηναϊκός δεν έβαζε, αλλά έκανε τον ΠΑΟΚ να... αναστενάζει σε κάθε επίθεσή του...

Ο παοκ πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και βρίσκοντας τις λύσεις που χρειάζονταν επικράτησε για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν του «δικεφάλου του βορρά» με 83-69 για την 19η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν δίχως τον τραυματία Τζέιμς Γκιστ, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να φτάσουν στην επικράτηση. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είδε τους Αντώνη Φώτση, Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Νίκο Παππά και ΝτεΜάρκους Νέλσον να πιάνουν πολύ καλή απόδοση και να οδηγούν την ομάδα τους στη νίκη. Μέχρι να αποβληθούν με πέντε φάουλ καλή ήταν και η παρουσία των Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Εστεμπάν Μπατίστα.

Ετσι οι «πράσινοι» έχοντας πλουραλισμό στην επίθεσή τους επικράτησαν του παοκ που παρατάχθηκε δίχως τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, σε μία αναμέτρηση που την τιμητική τους στο ΟΑΚΑ είχαν οι γυναίκες, μιας και την Κυριακή (08/03) είναι η παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας.

Εντυπωσιακό ήταν ξεκίνημα του παοκ με τον Δημήτρη Χαριτόπουλο να είναι πρωταγωνιστής και τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με 3-9 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις κυρίως από τον Μαυροκεφαλίδη και στα μισά του δεκαλέπτου είχε ισοφαρίσει σε 9-9. Οι «πράσινοι» έχοντας βρει τον ρυθμό τους πέρασαν μπροστά με 14-11, αλλά ο Δημήτρης Χαριτόπουλος ήταν και πάλι εκείνος που έδωσε τις «ανάσες» στους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν μπροστά με 14-16. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ανέβασαν τα ποσοστά τους από την γραμμή των 6.75μ. και έτσι προσπέρασαν με 25-17 στο 13ο λεπτό. Ο «πράσινος» βομβαρδισμός συνεχίστηκε και με ένα σερί 7-0, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά τους για πρώτη φορά στους 12 πόντους και το 32-20 στο 14ο λεπτό. Ο παοκ προσπάθησε να έρθει σε επαφή με το αντίπαλο καλάθι και είχε κάποια μικρά ξεσπάσματα, αλλά στο 18ο λεπτό η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό και το 39-29. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα αναπάντητο σερί 5-0, μείωσαν σε 39-34 στο 20ο λεπτό.

Ο παοκ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, από εκεί που είχε σταματήσει στο δεύτερο και έτσι ισοφάρισε σε 39-39. Οι πρωταγωνιστές όμως των «πράσινων» Φώτσης και Παππάς έδωσαν και πάλι τις «ανάσες» για την ομάδα τους και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 46-41. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους, με τον παοκ να μειώνει σε 51-47 στο 27ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «πράσινοι» είχαν ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα και ξέφυγαν με 56-47, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είχε πλέον χτίσει μια διαφορά και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 61-49.

Ο παοκ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, με τους γηπεδούχους να έχουν σαφές προβάδισμα με 68-54 στο 33ο λεπτό. Ο Οντουμ με τρίποντο μείωσε σε 74-63, αλλά ο Νέλσον απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» για το 77-63 στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στη νίκη με 83-69.

Δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 1, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 14(1), Φώτσης 8 (2), Νέλσον 12(1), Παππάς 12(1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 9(1), Διαμαντίδης 10(1), Μπατίστα 11(9 ριμπάουντ), Μπλουμς, Λαουάλ 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15(1), Λιάπης, Κάρτερ 17(1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 10(2), Δέδας 6(2), Κώττας, Οντουμ 5(1), Βον 4, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 10(1), Σαλούστρος 2.