Σάββατο 21 Μαρτίου 2015

Υπερηχητικός Παππάς την..."βάπτισε"!

Μαγικός, μυθικός, εντυπωσιακός ή απλά... Παναθηναϊκός; Ο Αυτοκράτορας της Ευρώπης διέσυρε την πανίσχυρη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ (85-69) πραγματοποιώντας μια εμφάνιση άξια του ονόματος του...

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε το «νόμο» του ΟΑΚΑ στην Ρεάλ, ο Νίκος Παππάς την «χόρεψε»… βασιλικό βαλς και οι «πράσινοι» πήραν ίσως την μεγαλύτερη νίκη της σεζόν με 85-69 επί των Ισπανών, που τους δίνει ώθηση για την μάχη προς τα πλέι οφ.

Μεγάλη εμφάνιση και από τον ΝτεΜάρκους Νέλσον που άλλαξε την ροή του αγώνα, καθοριστικός ξανά ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και ξεκίνησε με ένα μικρό σερί για το 4-0. Από τα πρώτα λεπτά ήταν εμφανής η πρόθεση των «πρασίνων» να παίξουν πιεστική άμυνα και για τον λόγο αυτό έβαλαν δύσκολα στην Ρεάλ, με αποτέλεσμα στο 7ο λεπτό η ελληνική ομάδα να προηγείται με 12-7. Οι Ισπανοί κατάφερναν να παραμένουν κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα που είχαν καλύτερα ποσοστά και στο 10’ είχαν πλησιάσει στο 19-15.

Οι «πράσινοι» έκαναν δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με νέο σερί τεσσάρων πόντων, προηγήθηκαν με 23-15 στο 11’. Το καλό ποσοστό της Ρεάλ από τα 6,75μ ήταν αυτό που την κρατούσε σε απόσταση «αναπνοής» από τον Παναθηναϊκό ενώ με τρίποντο του Φερνάντεθ κατάφερε στο 15ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 29-29. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς όμως, εκμεταλλευόμενη την άμυνά της και την υπεροχή της στα ριμπάουντ επέστρεψε με σερί 7-0 για το 38-29 στο 18’ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε στο +6 (41-35). Highlight του πρώτου ημιχρόνου, το εντυπωσιακό κάρφωμα του ΝτεΜάρκους Νέλσον (13’) για το 27-19, μπροστά μάλιστα στον Αντρές Νοτσιόνι.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε ακόμα πιο δυναμικά και άρχισε να κάνει… «πλάκα» στους Ισπανούς. Ο Νίκος Παππάς ανέλαβε δράση άρχισε να «χορεύει» μέσα στο παρκέ και έμοιαζε ασταμάτητος. Η Ρεάλ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεσή της σε αντίθεση με τους «πρασίνους» που συνέχισαν και την πιεστική άμυνα με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους σκορ 28-18 (οι 12 πόντοι του Παππά) και στο 30΄προηγούνταν με 69-53!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια χαλάρωσης αλλά αυτό δεν του στοίχισε καθώς η Ρεάλ έμοιαζε να τα έχει «χαμένα» και δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την ελληνική ομάδα. Στο 35’ η διαφορά έφτασε στο +20 (78-58) και από εκεί κι έπειτα το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην μεγάλη νίκη με 85-69.

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-35, 69-53, 85-69

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 4 (6ασ), Φώτης, Νέλσον 16 (1τρ, 5ρ, 4ασ), Παππάς 22 (1), Μαυροκεφαλίδης 8 (9ρ), Διαμαντίδης 2 (5ασ), Γκιστ 13 (2), Μπατίστα 8 (9ρ), Μπλουμς 3 (1), Λαβάλ 4

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 3 (1), Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι, Ματσιούλις 2, Ρέγιες 11 (1), Ροντρίγκεθ 4, Αγιόν 4, Κάρολ 16 (2), Γιούλ 11 (3), Μπουρούσης 2, Σλότερ 4