Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως θέλει και μπορεί να ονειρεύεται...Βέβαια, αυτό που μετράει πάντα είναι η νίκη.

Με γλυκόπικρη γεύση αποχώρησε ο Εξάστερος Παναθηναϊκός από το «Παλάου Μπλαουγράνα», καθώς ηττήθηκε με 80-76 από την Μπαρτσελόνα, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να νιώσει ότι του γλίστρησε μέσα από τα χέρια του.

Οι «πράσινοι» με τον ΝτεΜάρκους Νέλσον να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση (16 π. με 8/9 δίποντα) είχαν τον πλήρη έλεγχο σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ κατάφεραν να μειώσουν και ως το 77-76 στο 1:38 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ωστόσο, αυτό που πλήρωσαν ήταν το εφιαλτικό 3ο δεκάλεπτο, όπου ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 6/6 τρίποντα και συνολικά 22 πόντους «εκτέλεσε» το «τριφύλλι». Θετικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ με 11 πόντους, ενώ 8 πόντους με 4 ασίστ είχε ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Η μπαρτσελόνα ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 4-0 αλλά η συνέχεια ήταν «πράσινη». Ο Εξάστερος Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί δέκα πόντων για το 4-10 στο πέμπτο λεπτό ενώ με εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή των τριών πόντων, κατάφερε στο 6’ να φτάσει στο +10 (6-16). Οι Ισπανοί προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου ο Εξάστερος Παναθηναϊκός παρέμενε μπροστά στο σκορ με 14-20.

Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» αρχικά κατάφερναν να διατηρούν το προβάδισμα αλλά η μπαρτσελόνα είχε ανεβάσει ρυθμό, με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά αλλά όχι και να προσπεράσει. Στο 15’ ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 21-30 αλλά από εκεί κι έπειτα άρχισε να… ρίχνει ταχύτητα. Η ισπανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα κενά διάστημα των «πρασίνων», οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξαναβρούν τον ρυθμό τους και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν ισόπαλο 37-37.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και η μπαρτσελόνα μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας έδωσε ώθηση στην ισπανική ομάδα και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα έκανε το 51-42 στο 25’ και ο
Εξάστερος Παναθηναϊκός έμοιαζε αποσυντονισμένος. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ιβάνοβιτς κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και μείωσε σε 56-51 στο 27’ αλλά τελικά, με επιμέρους σκορ 26-19 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο 30’ με 63-56.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έτεινε να γίνει «ντέρμπι» με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν σκληρές μάχες σώμα με σώμα μέσα στο παρκέ, αλλά η μπαρτσελόνα παρέμενε σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο
Εξάστερος Παναθηναϊκός όμως κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και στο 36’ έκανε το 72-70 με τρίποντο του Φώτση και το ματς πήρε εκ νέου «φωτιά»! Οι «πράσινοι» δεν συνέχισαν όμως στον ίδιο ρυθμό και το γεγονός πως είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ από το 35’, δυσκόλευε την κατάσταση. Ο Εξάστερος Παναθηναϊκός όμως κατάφερε να μειώσει σε 77-76 στο 38’ αλλά ένα αχρείαστο φάουλ του Γιάνκοβιτς έδωσε στην μπαρτσελόνα προβάδισμα με 80-76 στο 39’, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 12(1), Χεζόνια 11(3), Χουέρτας 22(6), Αμπρίνες 11(1). Σατοράνσκι 2, Τόμας 4, Όλεσον 5(1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 7(1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8(2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7(1), Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 11(3), Μπατίστα 9(12 ριμπ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς 3(1).