Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Με πρωταγωνιστές τους Κουκ, Πρωτοψάλτη αλλά και τον Μπέλο πήρε ψήφο τετράδας ο Παναθηναϊκός!

Μπορεί να είχε 3.5 χρόνια να νικήσει την Κηφισιά αλλά με τη σημερινή του επιτυχία ο Παναθηναϊκός πέτυχε …δύο νίκες. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του εμπύρετου Ζόραν Γιοβάνοβιτς και αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με την βοήθεια του κόσμου και με αποτελεσματικούς τους ακραίους του Κουκ και Πρωτοψάλτη έφθασε στην ανατροπή με 3-1 σετ (20-25, 25-17, 25-16, 25-18).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφθασε πλέον στους 3 πόντους την Κηφισιά την οποία θα προσπεράσουν σε περίπτωση ισοβαθμίας διότι έχουν καλύτερη διαφορά βαθμών στα 8 σετ που παίχτηκαν και στους δύο αγώνες. Στον σημερινό αγώνα οι πόντοι ήταν 95-76, ενώ στην Κηφισιά ήταν 99-93 για την γηπεδούχο ομάδα.

Ανάλυσέ το…

Στο κόλπο της τετράδας ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε 3-1 της Κηφισιάς και πανηγύρισε "τρίποντο" για...ψηλότερα την 14η αγωνιστική στην Κυψέλη.

Παρά την απουσία του Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν γλίτωσε από την εποχική ίωση που θερίζει και τη θέση του οποίου πήρε ο Κόβαλτσουκ η Κηφισιά μπήκε καλά στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει κεφάλι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 από άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Με εξαιρετικό μπλοκ (Σουλτανόπουλος-Παπαγγενόπουλος) αλλά και πίεση στο σερβίς, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ισοφάρισε σε 11-11 και πήρε κεφάλι στο δεύτερο τεχνιό τάιμ άουτ έπειτα από επίθεση άου του Κουκ (14-16). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σταθερή υποδοχή αλλά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων άνοιξαν τη διαφορά (17-19, 17-21) με το σετ να ολοκληρώνεται 20-25 (0-1).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ, με τον Χόι να είναι εξαιρετικός στο φιλέ και τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα του Ανδρεόπουλου που ήταν συγκεντρωμένη και ανάγκασε την Κηφισιά σε πάρα πολλά λάθη. Ο Αρσενιάδης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα αλλά η διαφορά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-9 με μπλοκ του Πανταλέων) ξέφυγε (18-11, 21-15) και επήλθε η ισοφάριση (25-17).

Εκρηκτικός ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στην Κηφισιά, που μπήκε και πάλι με λάθη στο σετ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση (Μπέλο, Κουκ, Πρωτοψάλτη). Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το 8-3 έγινε από λάθος του Φερέρα ενώ η διαφορά ανέβηκε στο δεύτερο 16-7. Η διαφορά είχε ανοίξει (20-9) με τον κόουτς Αρσενιάδη να κάνει διάφορες αλλαγές για να ροκανίσει τη διαφορά και να προετοιμάσει την ομάδα για το επόμενο σετ. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-16 με τους «πράσινους» να κάνουν το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζανμε τον Παναθηναϊκό να πιέζει με το σερβίς του την υποδοχή της Κηφισιάς (με τον Μπέλο στο σερβίς) και να παίρνει κεφάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Καλά στημένο μπλοκ αλλά και καλό μοιρασμα από το Στιβαχτή για τους "πράσινους", που ξέφυγαν 20-14 με το Μπέλο ενώ από την άλλη η Κηφισιά έμοιαζε επηρεασμένη και από την απουσία του μεγάλου της όπλου, Γιοβάνοβιτς. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18 (Μπέλος επίθεση) μέσα σε πανηγυρισμούς αφού ο Παναθηναϊκός είναι ζωντανός για ακόμα ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα!

Το… «ταμείο»

Η έδρα της Κυψέλης μεταμορφώνει την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και για ακόμα ένα ματς η ατμόσφαιρα από το δεύτερο σετ κυρίως έδειξε... το δρόμο για ένα "τρίποντο" που την αφήνει στο κόλπο της τετράδας!

Τάδε έφη…
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά και ανυπόμονα το παιχνίδι και κάναμε λάθη. Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά τον αγώνα με την κατάκτηση του 1ου σετ και τελειώνοντας εντυπωσιακά δύσκολες μπάλες. Όταν φτιάξαμε το μπλοκ αρχίσαμε να τη σταματάμε. Σταθεροποιήσαμε την υποδοχή μας, ανεβάσαμε την απόδοση και πήραμε μία σχετικά εύκολη νίκη».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Θανάσης Πρωτοψάλτης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε. Πιέσαμε στο σέρβις όπως είχαμε πει, παίξαμε καλά από το δεύτερο σετ κι έπειτα και ήρθε η νίκη».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Μπράιαν Κουκ ανέφερε: «Παίξαμε πολύ καλά. Στο πρώτο σετ δεν είχαμε καλή υποδοχή, στη συνέχεια την βρήκαμε και παίξαμε καλά στο σέρβις και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε καλά, θα πάρουμε περισσότερα παιχνίδια απ' ότι κάναμε στον πρώτο γύρο».

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ελλείψει διαγωνίου κάναμε ένα κακό παιχνίδι. Παίξαμε καλά στο πρώτο σετ, κάναμε την έκπληξη, τελειώσαμε μπάλες και είχαμε καλό σέρβις. Συνεχίζουμε. Το μόνο που θέλω είναι να καταφέρουμε να κάνουμε προπόνηση πλήρεις. Μία οι τραυματισμοί, μία οι ιώσεις δεν μπορούμε να προπονηθούμε σωστά».