Παρασκευή 21 Νοεμβρίου 2014

Με Super Λούκι Λούκ Μαυροκεφαλίδη πέρασε απο το Regionalne Centrum ο Εξάστερος!

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος στο «Regionalne Centrum» επικράτησε με σχετική άνεση της Τούροβ με 79-69 και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ έμεινε για τα καλά το κυνήγι της δεύτερης θέσης του ομίλου του.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) που αποτελεί προσωπικό ρεκό καριέρας στην Ευρωλίγκα, ενώ Τζέιμς Γκιστ με 16 πόντους και Νίκος Παππάς με 14 πόντους ακολούθησαν...

Η Τούροφ ξεκίνησε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό που παρατάχθηκε δίχως τον Αντώνη Φώτση στην σύνθεσή του και έτσι μετά από τέσσερα λεπτά ματς, η πολωνική ομάδα ήταν μπροστά με 11-5. Στα μισά του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με πέντε πόντους και το 13-8, αλλά Παππάς και Γιάνκοβιτς οδήγησαν τους «πράσινους» σε ένα σερί 0-2 και το 13-20 στο όγδοο λεπτό. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισαν να προηγούνται μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την Τουρόφ να μειώνει σε 22-25.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ο καθοριστικός παράγοντας ώστε οι «πράσινοι» να εξασφαλίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο «άρχοντας» του ζωγραφιστού, ενώ ο Νίκος Παππάς έκανε πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και έτσι ο Παναθηναϊκός στο 14ο λεπτό είχε διαφορά έντεκα πόντων και το 24-35. Από εκεί και έπειτα η πολωνική ομάδα κατά διαστήματα κατάφερνε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα, αλλά ο Παναθηναϊκός μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 33-44.

Η Τουρόφ μπήκε πιο επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν προσπάθησε να βρει πόντους μέσα από την ρακέτα και έτσι στο 23ο λεπτό είχε μειώσει σε 38-46. Όταν ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να βρίσκει και πάλι πόντους από τους Μαυροκεφαλίδη και Γκιστ η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο επίπεδο και το 44-56 στο 27ο λεπτό. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους «πράσινους» να έχουν προβάδισμα με 51-61.

Η Τουρόφ στο 32ο λεπτό είχε ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα και το 55-64, αλλά μέσα σε ένα λεπτό ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 0-7 και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς με 55-71. Το «πράσινο» σερί έφτασε στο 0-10 και στο 34ο λεπτό οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στους 19 πόντους και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε τα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Τουρόφ να μειώσει σε 69-79, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79
Τουρόφ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 6, Κούλιγκ 11, Τσιλίνσκι 11(1), Κάρολακ 2, Γιάραμαζ, Γκοσποντάρεκ, Ντίλεβιτζ, Μολντοβεάνου 5, Νίκολιτς 6, Τέιλορ 13, Ράιτ 13, Ζιγκεράνοβιτς 2.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6, Παππάς 14(1), Μαυροκεφαλίδης 21(1), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 16(3), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6(2), Ράιτ 5.