Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

Bόλεϊ Aνδρών: Οι «πράσινοι» που είχαν την συμπαράσταση 100 φίλων τους, πλήρωσαν τα 34 συνολικά λάθη

Μία νίκη και μία ήττα είναι ο απολογισμός του Παναθηναϊκού στον Γ' όμιλο του Λιγκ Καπ που ολοκληρώθηκε απόψε στη Βόχα με το Τριφύλλι να γνωρίζει την ήττα με 3-1 από τον οικοδεσπότη Παμβοχαϊκό.

Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη, ενώ ξεκίνησε κάπως νευρικά. Το Τριφύλλι στα δυο πρώτα σετ ακολουθούσε τον Παμβοχαϊκό στο σκορ, μείωσε σε 23-22 με τον Πρωτοψάλτη να χάνει το σερβίς και τον Βούλιν να κάνει το  25-22 και το 1-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 2 πόντων μέχρι 11-9 αλλά η αλλαγή πασαδόρου (Τερζής στη θέση Δρογκάρη) άνοιξε την ψαλίδα με ένα σερί 6-0 και (15-11), το οποίο διατηρήθηκε για το 2-0.

Το Τριφύλλι αντέδρασε στο 3ο σετ με τους Καμίνσκι, Χόι και Πρωτοψάλτη να δίνουν λύσεις στην επίθεση ένεκα και της βελτιωμένης υποδοχής. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 21-19 με Καμίνσκι και Χόι, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 23-23 και το σετ τελείωσε για τους «πράσινους» με επιθέσεις από Πρωτοψάλτη και Καμίνσκι.

Ο Παναθηναϊκός πήγε να ισοφαρίσει τα σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός είχε το Νέμεθ και διατηρούσε μικρό αλλά ουσιαστικό προβάδισμα με το ματς να λήγει 3-1.

Ωραία ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Γ.Τριαντάφυλλος» με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να στηρίζουν σε ακόμα ένα ματς την ομάδα.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν δίκαιη η νίκη του Παμβοχαϊκού. Έπαιξε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα μου δεν είχε υπομονή, έπαιξε νευρικά και χωρίς να δεχτεί μεγάλη πίεση υπέπεσε σε πολλά λάθη. Παλέψαμε για να πάρουμε τη νίκη αλλά η διαφορά έγινε στην υποδοχή των δύο ομάδων. Η δική μου ομάδα είχε αυξομοιώσεις στην υποδοχή της και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά η επίθεση. Είναι ακόμα αρχή, υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης για όλες τις ομάδες. Για την ομάδα μου είμαι πολύ ευχαριστημένος, διότι παρουσιάζουμε καλό αγωνιστικό πρόσωπο».

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης τόνισε: «Κάναμε πολύ νευρική εμφάνιση. Θέλαμε πολύ να προκριθούμε στο φάιναλ-4 αλλά αυτό δε μας βγήκε θετικά. Είχαμε ορισμένα διαστήματα που ρίχναμε πολύ την απόδοση μας. Η ομάδα του Παναθηναϊκού είναι πολύ καλή αρκεί να της δοθεί λίγος χρόνος για να σταθεροποιήσει την απόδοση της. Στόχος μας να κάνουμε αξιοπρεπείς εμφανίσεις και να έχουμε διάρκεια».

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 23-25, 25-22)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Δρογκάρης 1 (1/2 επ), Στεφάνοβιτς 9 (6/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 38% άριστες), Τσουκ 5 (3/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (8/13 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νέμεθ 18 (16/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Βούλιν 10 (9/17 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 38% άριστες), τερζής 2 (2/3 επ), Ασπιώτης 8 (8/13 επ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/4 επ, 505 υπ - 17% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 20 (17/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Κουκ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (14/30 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 33% άριστες), Χόι 13 (8/12 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ - 28% άριστες), Δημητριάδης, Αδαμόπουλος, Λουκάς 1 (1 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες).