Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014

Τα streetball γονίδια του Παππά έδωσαν την νίκη στον Εξάστερο!

Ο Εξάστερος αν και δυσκολεύτηκε, πήρε τη νίκη κόντρα στον Αρη για την 10η αγωνιστική της Α1, με τον Νίκο Παππά να οδηγεί τους «πράσινους» στο θετικό αποτέλεσμα, χάρη στην εξαιρετική του εμφάνιση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης έβαλε δύσκολα στον Εξάστερο Παναθηναϊκό και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς ωστόσο να λείπουν τα αρκετά λάθη εκατέρωθεν.

Στο πέμπτο λεπτό ο Αρης είχε προηγηθεί με 10-14 ενώ με μπροστάρη τον Βεζένκοφ κατάφερε να κάνει και το 12-17, αιφνιδιάζοντας τους «πράσινους».  Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκος Παππάς, που αποδείχτηκε «ζεστός» και  με επτά δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 19-19 για τον Παναθηναϊκό και ο ίδιος με τρίποντο έκανε το 24-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρης βρήκε τρόπο να αντιδράσει και με τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε εκ νέου με 26-27 στο 13ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με δύο τρίποντα από τους Μπλουμς και Χαραλαμπόπουλο, πήραν κεφάλι στο σκορ με 35-32 στο 16’  και στην συνέχεια με ένα σερί 14 πόντων, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 46-32 στο 18ο λεπτό, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο +11 (46-35).

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και ο Αρης μπήκε στο παρκέ πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί επτά πόντων και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα κατάφερε να μειώσει την  διαφορά στο -4 (46-42) στο 24ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός χάρη στον επίμονο Μπατίστα, βρήκε λύσεις μέσα από την ρακέτα και άρχισε να ανοίγει ξανά την διαφορά κάνοντας το 56-48 στο 28ο λεπτό. Ο Αρης προσπάθησε να απαντήσει αλλά οι λάθος επιλογές στην επίθεση δεν του το επέτρεψαν με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός στο 30’ να προηγείται με 61-51.

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης έμοιαζε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις, κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Παναθηναϊκός και άρχισε να ανοίγει ακόμα περισσότερο την διαφορά.  Στο  33’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 68-53 και έδειχναν να «καθαρίζουν» το παιχνίδι, ή τουλάχιστον έτσι νόμιζαν… Ο Αρης δεν το έβαλε κάτω και με τους Ριντ και Νέιμικ κατάφερε στο 35’ να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (70-62), κάνοντας τον Παναθηναϊκό να «ιδρώσει». Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε ακόμα και στο -5 (74-69) στο 38ο λεπτό αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη και να έχει ήδη στο μυαλό του το δύσκολο ματς με την Μπαρτσελόνα την προσεχή Παρασκευή.

Δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9 (9ρ, 5ασ), Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10ρ), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ

Αρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10 (7κλ), Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6